Czego szukasz, przyjacielu?

O CO CHODZI W PROJEKCIE?

Projekt „FOTOSISTA” polega na profesjonalnej digitalizacji i opracowaniu technicznym, a następnie udostępnieniu publiczności w formie tradycyjnej wystawy na ekspozytorach oraz galerii online a także powiązanego z nią multimedialnego portalu internetowego, odnalezionych w 2019 r, nieznanych do tej pory szerokiej publiczności fotografii i fotosów z planów filmowych jednego z najznakomitszych fotografów filmowych i zarazem aktora – Jerzego Troszczyńskiego. Okres działalności i aktywności artystycznej Jerzego Troszczyńskiego obejmuje lata 1955 – 1977: był on świadkiem powstawania największych, legendarnych polskich produkcji kinowych z udziałem najznamienitszych aktorów polskich. Nagła śmierć Troszczyńskiego w roku 1977 przerwała jego rozwijającą się karierę, zaś posiadane przez rodzinę zbiory znalazły się w posiadaniu Filmoteki Narodowej. W roku 2019, w sposób przypadkowy, realizatorzy projektu odnaleźli blisko 7000 negatywów i odbitek stykowych z archiwum Troszczyńskiego i postanowili udostępnić je szerokiej publiczności. Bohaterami nieznanych dotąd, zarówno zawodowych jak i prywatnych zdjęć są m.in. Wiesław Gołas, Daniel Olbrychski, Zbyszek Cybulski, Bronisław Pawlik, Mieczysław Hryniewicz, Magdalena Zawadzka, Gustaw Holoubek, Pola Raksa i wielu, wielu innych, znanych i kochanych aktorów okresu największego rozkwitu polskiego filmu fabularnego. Część środków, przeznaczoną na digitalizację, udało nam się już pozyskać, na swoje finansowanie czeka jeszcze wystawa oraz pozostała część zbiorów. Stąd nasza prośba o wsparcie.

Opracowywany przez nas zbiór obejmuje łącznie kolekcję ok …… 7 000 zdjęć i fotosów wykonanych na najbardziej znanych planach filmowych okresu powojennego do roku 1977, z czego do digitalizacji i opracowania w roku 2021 wyselekcjonowaliśmy 3 000 najciekawszych naszym zdaniem zdjęć. Ta kolekcja pozostała z niewiadomych powodów poza wspomnianym głównym zbiorem, przekazanym Filmotece Narodowej w latach osiemdziesiątych, i została odnaleziona przez spadkobierców Jerzego Troszczyńskiego w sposób przypadkowy w roku 2019, w trakcie porządkowania pamiątek po nim – można więc powiedzieć, iż na ostatnie czterdzieści lat ślad po niej zaginął. Przedstawiany tu zbiór nie tylko nie był opracowywany, digitalizowany i upowszechniany przez kogokolwiek lub cokolwiek ale przez ostatnie 43 lata nikt nie wiedział o jego istnieniu i nikt go nie widział.

Podsumowując: zasadniczym celem naszego zadania jest ukazanie nieznanych i niepublikowanych dotąd i nie widzących światła dziennego od ponad 40 lat prac jednego z najznakomitszych polskich fotografów filmowych – Jerzego Troszczyńskiego. Zbiór prac, które zostaną udostępnione publiczności obejmuje zarówno fotosy filmowe z większości najbardziej znanych polskich dzieł kinematograficznych, jak również niepublikowane dotąd portrety gwiazd polskiego ekranu, reżyserów, twórców kultury i sztuki oraz zdjęcia prywatne i półprywatne.

Dodatkowo, aby urozmaicić i wzbogacić nasz projekt planujemy w roku 2021 zarejestrować i opublikować mini-wywiady / notacje ze znanymi i uznanymi polskimi aktorami filmowymi – m.in. żyjącymi bohaterami prac Jerzego Troszczyńskiego. W oparciu o pozyskane dotąd opinie polskiego środowiska filmowego, jak również deklaracje poszczególnych artystów – żyjących jeszcze bohaterów prac Jerzego Troszczyńskiego, liczymy na udział w projekcie co najmniej 10 najznakomitszych polskich aktorów XX w. w wernisażach naszej wystawy oraz przyjęcie przez nich roli ambasadorów projektu. W opinii realizatorów projektu pozwoli to połączyć przekaz wizualny przedsięwzięcia z pochodzącymi z pierwszej ręki wspomnieniami o autorze fotografii, wspomnieniami i ciekawostkami z planów filmowych itp. Stanowić to będzie swego rodzaju pomost pokoleniowy pomiędzy młodymi odbiorcami kultury a ich legendarnymi twórcami.